Sprawa tzw. urzędówek

Drogie Koleżanki i Koledzy Adwokaci,

chciałabym zabrać głos, jako osoba, która od dwóch kadencji w latach 2010-2016, zajmuje się sprawami przyznawania spraw z urzędu. W okresie tym, ani do mnie, ani do ORA nie wpłynęły zastrzeżenia dotyczące jakichkolwiek nieprawidłowości w kierowanym przeze mnie referacie. Dlatego też budzi mój niepokój fakt, że tuż przed Zgromadzeniem Sprawozdawczo- Wyborczym Izby, pojawiły się głosy sugerujące nieprawidłowości w przydzielaniu spraw z urzędu. Dlatego też apeluję do osób, które stwierdziły jakieś uchybienia w tym zakresie, do zgłaszania uwag do Prezydium ORA przed Zgromadzeniem, tak aby można było zweryfikować ich zasadność i abym mogła się do nich ustosunkować.

Przypominam Koleżankom i Kolegom Adwokatom, którzy wyrażają gotowość do prowadzenia spraw z urzędu – poza przydzielanymi bezpośrednio przez sądy – że konieczne jest zgłaszanie się na listy spraw cywilnych i administracyjnych. Listy te prowadzi p. Agnieszka Banasiak w Bibliotece ORA. Sprawy przydzielane są zawsze zgodnie z kolejnością ich wpływu. Z uwagi na treść postawień sądu nie znany jest przedmiot sprawy, jak i i tzw. „wps” i „wpz. Urzędówki w sprawach karnych przyznawane są bezpośrednio przez sąd, z pominięciem ORA. Zdarza się także, że sądy przekazują wniosek o przyznanie urzędówki z nazwiskiem adwokata, które wskazał zainteresowany i osoby te są wyznaczane do prowadzenia sprawy.

W tym miejscu pragnę odwołać się do lektury tekstu Dziekana zamieszczonego na stronie ORA w dniu 26 kwietnia br., którego fragment, by nie powtarzać zagadnienia, zamieszczam.

 
„…Dotychczasowy System Obsługi Adwokatury, finansowany przez NRA, miał w tym roku wdrożyć moduł, zmierzający do tzw. zinformatyzowania urzędówek. Z uwagi na wysokie koszty informatyzacji NRA w dniu 29 lutego br. wypowiedziała umowę firmie informatycznej zajmującej się administrowaniem i rozwojem systemu SOA, z zachowaniem 6-cio miesięcznego okresu wypowiedzenia. Z informacji uzyskanych z NRA wynika, że jesienią tego roku, mają zostać podjęte dalsze prace dotyczące wdrożenia i usprawnienia modułu przydzielania spraw z urzędu. Oczywiście nasza Izba może zlecić wykonanie takiego modułu we własnym zakresie innej firmie informatycznej. Koszt wyniósłby minimum 20.000 zł. Z dużym prawdopodobieństwem nie byłby on jednak kompatybilny z systemem, który ma być przygotowany dla wszystkich Izb w kraju i finansowany ze środków NRA. Z tych powodów ORA we Wrocławiu, dostrzegając wagę i istotę problemu, wstrzymała się z realizacją projektu na koszt Izby”.

Kierownik d/s świadczonych z urzędu
Adw. Barbara Józefowicz-Olczyk