Forum Aplikantów Adwokackich. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. adw. Stanisława Mikke.

Forum Aplikantów Adwokackich. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. adw. Stanisława Mikke.

 

Za nami dwa doniosłe wydarzenia, których organizację zawdzięczamy Pomorskiej Izbie Adwokackiej oraz Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich Naczelnej Rady Adwokackiej. Tegoroczny finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. adw. Stanisława Mikke (organizowany w Gdańsku) połączono mianowicie z pierwszą edycją Forum Aplikantów Adwokackich, a oba te wydarzenia wymagają odrębnej uwagi.

 

I tak, w piątek 11 października 2019 r. – po zakończeniu posiedzenia Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich i Kierowników Szkolenia (na którym omówiono m.in. funkcjonowanie niedawnych zmian w założeniach programowych aplikacji adwokackiej oraz ramowym programie szkolenia, jak również problemy dotyczące stosowania Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej) – rozpoczęto obrady Forum Aplikantów Adwokackich, które zgromadziło przedstawicieli aplikantów adwokackich z całej Polski.

 

Uczestników Forum przywitał Prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera – adw. Andrzej Zwara, który przybliżył zgromadzonym główne cele Ośrodka, zachęcając przy tej okazji do korzystania z bogatego zasobu publikacji ukazujących się w serii „Biblioteka Palestry” i w trzech cyklach tematycznych, a to: horyzonty filozofii prawa, historia Adwokatury oraz metodyka pracy adwokata. Tuż po wystąpieniu Prezesa OBA rozpoczęły się kilkugodzinne i ożywione rozmowy prowadzone w trzech następujących po sobie panelach dyskusyjnych, dotyczących mediacji, wizerunku Adwokatury i tajemnicy adwokackiej. W przygotowanie każdego panelu zaangażowali się aplikanci adwokaccy z różnych Izb pod opieką moderatorów, a to kolejno: adw. dr Agnieszki Zemke – Góreckiej, adw. Przemysława Rosati oraz adw. Bartosza Grohmana. Ponad wymianę doświadczeń i poglądów w ważnych dla Adwokatury zagadnieniach – bezcenne okazało się prowadzenie rozmów nie tylko w wymiarze ogólnopolskim, ale i z równym zaangażowaniem wszystkich zgromadzonych na sali członków Adwokatury, tj. zarówno adwokatów, jak i aplikantów adwokackich.

 

W sobotę 12 października 2019 r. rozpoczęły się tymczasem zmagania konkursowe, w których wzięło udział 12 aplikantów adwokackich – laureatów eliminacji środowiskowych, a to: Błażej Tachasiuk (Izba Adwokacka w Gdańsku), Marcin Bonew (Izba Adwokacka w Koszalinie), Dorota Dudek (Izba Adwokacka w Lublinie), Anna Wochowska (Izba Adwokacka w Płocku), Piotr Jopek (Izba Adwokacka w Krakowie), Aleksandra Rusiecka (Izba Adwokacka w Kielcach), Bartosz Jaroni (Izba Adwokacka w Zielonej Górze), Joanna Kurzynoga (Izba Adwokacka w Łodzi), Andrzej Girdowyń i Bartłomiej Walczak (Izba Adwokacka w Warszawie) oraz Kacper Czerniec i Piotr Dobrowolski (Izba Adwokacka we Wrocławiu).

 

W nieprzypadkowym wnętrzu (Dwór Artusa na Starym Mieście w Gdańsku) uczestnicy Konkursu wcielali się w rolę obrońców lub pełnomocników oskarżycieli posiłkowych w sprawach karnych oraz pełnomocników powodów lub pozwanych w sprawach cywilnych. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać dwunastu wystąpień o wyrównanym poziomie, przygotowanych w oparciu o wcześniej rozlosowane role procesowe oraz kazusy (trzy z prawa cywilnego i trzy z prawa karnego).

 

Sześcioosobowe Jury, pod przewodnictwem wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jerzego Glanca za najlepsze uznało wystąpienia aplikantów Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Lublinie. Zwyciężył apl. adw. Bartłomiej Walczak, drugie miejsce zajął apl. adw. Andrzej Girdwoyń, zaś trzecia nagroda przypadła apl. adw. Dorocie Dudek. Warto odnotować (uczynił to także Przewodniczący Jury), że laureaci pierwszego i trzeciego miejsca wygłaszali przemówienia w sprawach cywilnych (jako pełnomocnicy pozwanych). Wyniki konkursu po raz kolejny potwierdziły zatem, że kazusy z prawa cywilnego dają uczestnikom szansę na wygłoszenie nie mniej interesujących i porywających przemówień, niż to się ma w przypadku kazusów z prawa karnego.

 

Werdykt Jury rozminął się nieco z oceną zgromadzonej publiczności, która swoją nagrodę przyznała wspomnianej apl. adw. Dorocie Dudek. Reprezentantka Izby Adwokackiej w Lublinie otrzymała także wyróżnienie z rąk Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury – adw. Ewy Krasowskiej.

 

Jak co roku, odkąd nadano Ogólnopolskiemu Konkursowi Krasomówczemu imię Ś.P. adw. Stanisława Mikke – w wydarzeniu wzięła udział także jego małżonka Pani Bożena Mikke. Przyznawane przez nią wyróżnienie trafiło do rąk apl. adw. Marcina Boniewa, który w wygłaszanej przez siebie mowie obrończej nawiązał do słów red. Swietłany Fiłonowej wyrażonych o Patronie Konkursu w audycji Polskiego Radia: „Nawet jeśli w człowieku była tylko malutka kropelka dobra, to skupiał się na tej kropelce, bronił jej przed złem”. Niezmiennie cieszy fakt, że wydarzenie staje się przyczynkiem do wspominania postaci wybitnego adwokata, publicysty i mówcy – zasłużonego zarówno dla Adwokatury, jak i Polski – Ś. P. adw. Stanisława Mikke, który zginął przedwcześnie w katastrofie smoleńskiej.

 

Choć reprezentantom naszej Izby nie udało się znaleźć pośród laureatów Konkursu – raz jeszcze wypada pogratulować im zaangażowania, przygotowania i samych wystąpień. Bez wątpienia obaj Panowie godnie reprezentowali Izbę Wrocławską, dając dowód nieprzypadkowego zwycięstwa w tegorocznej edycji izbowego i środowiskowego konkursu krasomówczego.

 

Z racji zwycięstwa reprezentanta Izby Adwokackiej w Warszawie –  jest pewne, że kolejny finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. adw. Stanisława Mikke odbędzie się w stolicy. Z nieukrywaną nadzieją, że w nieodległej przyszłości uda się go zorganizować we Wrocławiu – już teraz zachęcamy wszystkich aplikantów adwokackich do wzięcia udziału w przyszłorocznych zmaganiach izbowych.

 

Organizatorom i uczestnikom tegorocznego wydarzenia serdecznie gratulujemy!

 

adw. dr Marcin Zięba