K R O N I K A
XI Strzeleckich Mistrzostw Adwokatury – Wrocław 2026
W dniu 16 maja 2026r. na strzelnicy Sekcji Strzeleckiej Wojskowego Klubu Sportowego ,,ŚLĄSK,, we Wrocławiu przy ul. Świątnickiej 36 odbyły się kolejne, już XI Strzeleckie Mistrzostwa Adwokatury, zorganizowane przez Adwokackie Stowarzyszenie Strzeleckie i Kolekcjonerskie z siedzibą we Wrocławiu, oraz Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie i Komisję Sportu, Turystyki i Integracji Środowiskowej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu.
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż dzięki życzliwości i zaangażowaniu Przewodniczącego Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki Naczelnej Rady Adwokackiej – Mecenasa Stanisława Estreicha, oraz Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie – Mecenasa Przemysława Rosatiego, nasze XI Strzeleckie Mistrzostwa Adwokatury, ujęte zostały w centralnym kalendarzu imprez sportowych Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie, jako jedyna tego rodzaju impreza sportowa w Polsce. Podkreślić również należy, iż powyższa impreza wpisana była również w obchody 80-lecia istnienia Izby Adwokackiej we Wrocławiu.
Patronat honorowy nad imprezą objął Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu – Mecenas Sławomir Krześ, którego na imprezie reprezentował Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu – Mecenas Jacek Wałęcki.
Również w tym roku, po raz kolejny, Mistrzostwa zaszczycili swoją obecnością sędziowie, prokuratorzy, komornicy, oraz zawodnicy – członkowie Krakowskiej Izby Adwokackiej, Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, Izby Adwokackiej w Katowicach, Izby Adwokackiej w Wałbrzychu, Izby Adwokackiej w Białymstoku, Izby Adwokackiej w Radomiu i Izby Adwokackiej w Łodzi, jak też zawodnicy Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, oraz Izby Adwokackiej we Wrocławiu.
Zawodnicy mieli możliwość startu w 4 konkurencjach, a to pistolecie sportowym, karabinie sportowym i pistolecie centralnego zapłonu, oddając po 5 strzałów próbnych i 10 strzałów ocenianych, oraz w trapie oddając 10 strzałów do rzutków. Pomimo tego, iż dla znacznej części uczestników był to pierwszy kontakt z bronią, osiągano wysokie wyniki w sportowej rywalizacji. Łącznie w konkurencjach wystartowało 48 zawodników, a w tym: w konkurencji pistolet sportowy – 44 zawodników, w konkurencji pistolet centralnego zapłonu – 39 zawodników, w konkurencji karabin sportowy – 40 zawodników, oraz w konkurencji trap 14 zawodników.
Pomiędzy konkurencjami, zawodnicy, oraz kibicujący im sympatycy strzelectwa mogli posilić się wspaniałą zupą gulaszową, kanapkami, słodyczami oraz gorącymi i zimnymi napojami.
Bezpośrednio po zakończeniu rywalizacji Prezes Dolnośląskiego Związku Strzelectwa Sportowego – Robert Pietruch, udekorował zwycięzców Mistrzostw okolicznościowymi nagrodami w postaci pucharów i dyplomów.
Wśród adwokatów i aplikantów adwokackich medalowe miejsca zajęli: w konkurencji karabinu sportowego: 1 miejsce – adwokat Aleksander Sikorski – zawodnik Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 92 pkt. w tym 2 „10” ), 2 miejsca – adwokat Monika Łuchniak – Sikorska – zawodniczka Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 92 pkt. ), zaś 3 miejsce – adwokat Jacek Wałęcki – zawodnik Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 91 pkt. ); w konkurencji pistoletu sportowego: 1 miejsce – adwokat Dorota Tumkiewicz – zawodniczka Izby Adwokackiej w Białymstoku ( 90 pkt. ), 2 miejsce – adwokat Adrian Kania – przedstawiciel Izby Adwokackiej w Łodzi ( 88 pkt. ), natomiast 3 miejsce – adwokat Magdalena Żytkiewicz – zawodniczka Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 87 pkt. ); w konkurencji pistoletu centralnego zapłonu: 1 miejsce – adwokat Jakub Kaszuba – zawodnik Krakowskiej Izby Adwokackiej ( 86 pkt.), 2 miejsce – adwokat Dorota Tumkiewicz – zawodniczka Izby Adwokackiej w Białymstoku – ( 85 pkt. ), zaś 3 miejsce – adwokat Leszek Sokołowski – zawodnik Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 84 pkt.); w konkurencji trap: 1 miejsce – adwokat Maciej Eisermann – zawodnik Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 6 + 1 w dogrywce), 2 miejsce – adwokat Sergiusz Pospiech – zawodnik Izby Adwokackiej w Katowicach ( 6 + 0 w dogrywce ), oraz 3 miejsce – adwokat Leszek Sokołowski – zawodnik Izby Adwokackiej we Wrocławiu ( 4 + 1 w dogrywce ).
W tym roku, po raz kolejny w historii Strzeleckich Mistrzostw Adwokatury, możliwym było dokonanie klasyfikacji drużynowych. Do rywalizacji zgłosiły się 3 drużyny, a to drużyna Izby Adwokackiej we Wrocławiu w składzie: adwokat Jacek Wałęcki, adwokat Leszek Sokołowski i adwokat Aleksander Sikorski; drużyna Krakowskiej Izby Adwokackiej w składzie: adwokat Dominik Gałkowski, adwokat Jakub Kaszuba i adwokat Joanna Paluch-Pacyga; oraz drużyna Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu w składzie: aplikant radcowski Karol Baczyński, radca prawny Małgorzata Górzeńska, oraz radca prawny Aleksandra Jakubowska.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce i Puchar Przechodni Strzeleckich Mistrzostw Adwokatury zdobyła drużyna Izby Adwokackiej we Wrocławiu z wynikiem 733 pkt.; drugie miejsce zajęła drużyna Krakowskiej Izby Adwokackiej w wynikiem 690 pkt.; zaś trzecie miejsce zajęła drużyna Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z wynikiem 635 pkt.
Przewodniczący
Komisji Sportu, Turystyki
i Integracji Środowiskowej
przy Okręgowej Radzie Adwokackiej
we Wrocławiu
Adw. Maciej Eisermann