Pilne: Zgłoszenia zainteresowanych udzieleniem pomocy prawnej obywatelom Kolumbii

Szanowne Koleżanki i Koledzy Adwokaci,

wieczorem w dniu 19 czerwca br. otrzymaliśmy informację z NRA o możliwości dokonywania zgłoszeń adwokatów zainteresowanych udzielaniem pomocy prawnej obywatelom Kolumbii, którzy władają biegle językiem hiszpańskim lub/ i angielskim. Termin zgłoszeń upływa w dniu 23 czerwca br. Zgłoszeń proszę dokonywać bezpośrednio na adres mailowy: info@nra.pl z jednoczesnym przesłaniem informacji do wiadomości ORA na adres mailowy rada@ora.wroc.pl

 

Poniżej treść pisma Ambasady RP w Bogocie.

Do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bogocie, która prowadzi  sprawy konsularne dotyczące obywateli polskich  lub osób ubiegających się  o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, często kierowane są prośby o udostepnienie listy polskich adwokatów, którzy posługują się w korespondencji z klientami mieszkającymi za granicą językiem obcym ( hiszpańskim lub angielskim ). Osoby zwracające się z tego typu zapytaniami są najczęściej urodzonymi w Kolumbii potomkami obywateli polskich,  najczęściej w trzecim lub czwartym pokoleniu, które nie znają języka polskiego i nie posiadają rodziny ani znajomych w kraju. Ponieważ w związku z obowiązującymi przepisami  polskimi, dotyczącymi m.in.  transkrypcji zagranicznych akt stanu cywilnego czy nadania numeru PESEL, zachodzi często konieczność przeprowadzenia procedury przed właściwym polskim sądem (np. uznanie skuteczności wyroku sądu zagranicznego w sprawie rozwodowej, uznanie orzeczenia adopcyjnego lub w niektórych sprawach z zakresu  aktów stanu cywilnego) zainteresowani chcieliby udzielić pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy adwokatowi w Polsce. Brak znajomości języka polskiego w znaczący sposób utrudnia im jednak możliwość  bezpośredniego kontaktu. W tej sytuacji ułatwieniem dla zainteresowanych uzyskaniem porady prawnej lub ustanowieniem  pełnomocnika  procesowego byłaby możliwość kontaktu z adwokatem posługującym się  w korespondencji z klientami językiem hiszpańskim lub angielskim.

Mając na uwadze  potrzebę ułatwienia powyższej kategorii osób uzyskania dostępu do organów wymiaru sprawiedliwości i ochrony prawnej w Polsce Ambasada byłaby wdzięczna za udostępnienie  listy adwokatów w kraju ( w Warszawie i innych większych miastach ), do których osoby zainteresowane mogłyby się zwracać w języku obcym ( hiszpańskim lub angielskim ). Ze względu na specyfikę spraw konsularnych największa ilość zapytań kierowanych do Ambasady dotyczy adwokatów specjalizujących się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego oraz postępowań administracyjnych.