Uhonorowanie wrocławskiego adwokata

”BEZ ADWOKATA  ANDRZEJA JOCHELSONA

NIE BYŁOBY POLSKIEGO WROCŁAWIA”

 

 

W dniu 28 maja 2021 r. władze stolicy Dolnego Śląska uhonorowały pamięć wybitnej postaci Mecenasa Andrzeja Jochelsona, który wpisał się złotą zgłoską w historii powojennego Wrocławia. Mecenas Andrzej Jochelson zapisał się w pamięci wrocławian nie tylko jako wybitny prawnik, zasłużony w dziele przywracania we Wrocławiu polskiej państwowości, ale także jako urzędnik wrocławskiego magistratu i członek Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia, odpowiedzialny m.in. za tłumaczenie oraz nadawanie nazw ulic, placów i skwerów powojennego Wrocławia, który po zakończeniu działań wojennych wrócił do Polski.

 

Z inicjatywy Kolegi adw. Macieja Korty i Kolegi mgra Przemysława Pluty oraz przy poparciu dziekana Okręgowej  Rady Adwokackiej we Wrocławiu Kolegi adw. Sławomira Krzesia oraz zaangażowaniu Koleżanki apl. adw. Marii Michułki – władze miasta Wrocławia, na czele z Panem Prezydentem Jackiem Sutrykiem, upamiętniły swojego wybitnego mieszkańca poprzez odsłonięcie w parku im. Jana Kasprowicza tablicy umieszczonej na kamiennym obelisku, w pobliżu również specjalnie na tę okazję posadzonego drzewa (buk pospolity w odmianie płaczącej).

Uroczystość miała charakter doniosły i symboliczny. List upamiętniający z rąk Pana dra Jacka Barskiego – dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia, odebrał syn Mecenasa Andrzeja Jochelsona – Pan Albert Jochelson.

Wśród gości była najbliższa rodzina Mecenasa Andrzeja Jochelsona, Jego przyjaciele oraz czcigodny ks. prałat Stanisław Pawlaczek – Duszpasterz Prawników Archidiecezji Wrocławskiej oraz wielki przyjaciel palestry wrocławskiej.

Przemawiając w imieniu Koleżanek i Kolegów adwokatów i aplikantów adwokackich oraz pracowników Izby Adwokackiej we Wrocławiu – Kolega adw. Maciej Korta powiedział m.in.:

 Gdy rozpoczynałem aplikację we Wrocławiu, Mecenasa Jochelsona spotykałem w budynku przy ul. Sądowej 4, ale nasze relacje sprowadzały się do grzecznościowych powitań. Oczywiście już wówczas, z relacji starszych adwokatów wiedziałem, jak zasłużona to postać dla Polski, Wrocławia i adwokatury.(…) Dla nas ma to o tyle dodatkowe znaczenie i wymiar, że odnosi się do osoby adwokata, który m.in. w następstwie wykonywania swoich obowiązków zawodowych doznał tylu okrutnych prześladowań w czasach stalinowskich.

 

W uroczystości wziął udział także poczet sztandarowy Izby Adwokackiej we Wrocławiu w składzie: Koleżanka adw. Justyna Mazurek, Kolega adw. Janusz Grzechnik oraz Kolega adw. Mateusz Niemiec.

 

Autorem zdjęć jest Pan Andrzej Sopyło