Zawiadomienie o egzaminie wstępnym

Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości

na obszarze Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, ul. Sądowa 4, 50-046 Wrocław

 

                                                                                                                                                                    Wrocław, dnia  18 września 2018 r.

 

Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu

 

Na podstawie art. 75c ust 9 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2018 r., poz. 1184) zawiadamiam, że Egzamin wstępny odbędzie się w dniu  29 września 2018 r. o godz. 1100 we Wrocławiu, przy ul. Witelona 25a, w Salach Sportowych AWF Wrocław. Losowanie miejsc i wchodzenie zdających na salę egzaminacyjną rozpocznie się o godz. 10.00 i o tym czasie należy stawić się na egzamin.

 

Informacja o sposobie przeprowadzenia egzaminu wstępnego

 

  1. Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna (zwana dalej kwalifikacyjną) do spraw aplikacji adwokackiej powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Komisja składa się z siedmiu osób. W skład komisji wchodzą trzej przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości, dwaj przedstawiciele delegowani przez Naczelną Radę Adwokacką, jeden pracownik naukowy i jeden prokurator.
  2. Egzamin wstępny polega na rozwiązaniu testu składającego się z 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tyko jedna jest prawidłowa, oraz z karty odpowiedzi. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Wybór odpowiedzi polega na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi (A albo B, albo C). Zmiana zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt. Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Wyłączną podstawą ustalenia wyniku kandydata stanowią odpowiedzi zakreślone na karcie odpowiedzi.
  3. Egzamin wstępny trwa 150 minut, liczonych od wskazanego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej momentu przystąpienia do rozwiązywania zestawu pytań testowych.
  4. Nieobecność kandydata podczas egzaminu wstępnego oraz stawienie się na egzamin wstępny po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie wstępnym.
  5. Kandydat przed wejściem na salę egzaminacyjną okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość. Sprawdzenia tożsamości kandydata dokonuje członek komisji kwalifikacyjnej. Kandydat, który nie wylegitymuje się ważnym dokumentem pozwalającym na sprawdzenie jego tożsamości nie zostanie wpuszczony na salę, co będzie równoznaczne z niedopuszczeniem do egzaminu.
  6. Przed wejściem na salę, po sprawdzeniu tożsamości, kandydat losuje numer stołu przy którym zajmie miejsce podczas egzaminu(członkowie komisji przed rozpoczęciem egzaminu sprawdzą czy kandydaci zajęli miejsca zgodnie z wylosowanym nr stołu). Egzamin rozpocznie się o godz. 11.00. Z chwilą rozpoczęcia egzaminu, w obecności kandydatów, nastąpi ponowne sprawdzenie kopert bezpiecznych zawierających pakiety egzaminacyjne; czy nie zostały one uszkodzone w sposób umożliwiający dostęp do zestawu pytań testowych i wykazu prawidłowych odpowiedzi oraz otwarcie tych kopert. Następnie, po informacji przewodniczącego komisji o sposobie przeprowadzenia egzaminu i przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie egzaminu, członkowie komisji rozdadzą kandydatom koperty zawierające zestaw pytań testowych i kartę odpowiedzi oraz – przy okazji tej czynności – umożliwią kandydatom wylosowanie koperty zawierającej kartkę z numerem kodu. Na kartce tej kandydat wpisze swoje imię i nazwisko (wyraźnie !) oraz imiona rodziców, a w prawym górnym rogu na pierwszej stronie zestawu pytań testowych i na każdej stronie karty odpowiedzi – numer kodu. Wypełnioną kartkę kandydat umieści w kopercie, którą zaklei i odda członkom komisji przed przystąpieniem do rozwiązywania zestawu pytań testowych. Karta odpowiedzi bez prawidłowo zamieszczonego oznaczenia kodowego nie podlega ocenie komisji kwalifikacyjnej.
  7. Zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi zostaną rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich kart odpowiedzi, a następnie dołączone do akt osobowych kandydatów.
  8. W trakcie egzaminu wstępnego kandydat może opuścić salę jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy, pod nadzorem członka komisji.
  9. W czasie egzaminu kandydat nie może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, podręczników, orzecznictwa oraz innej pomocy, a także nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji, np. telefonu komórkowego, laptopa, palmtopa, i-poda i.t.p. Komisja nie zapewnia przechowania tych przedmiotów. Obowiązek ich zdeponowania na czas trwania egzaminu poza miejscem jego zdawania obciąża zdającego, który ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia urządzenia.
  10. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej wyklucza z egzaminu wstępnego kandydata, który podczas egzaminu wstępnego korzysta z pomocy innej osoby, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomaga pozostałym kandydatom lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu wstępnego. Wykluczenie następuje w drodze postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Postanowienie o wykluczeniu stanowi podstawę do wydania przez komisję kwalifikacyjną uchwały o negatywnym wyniku z egzaminu wstępnego.
  11. Po upływie 150 minut od momentu przystąpienia do rozwiązywania zestawu pytań testowych, członkowie komisji kwalifikacyjnej zbierają zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi. Kandydat powinien zaprzestać rozwiązywania testu i oczekiwać na odbiór pracy przez członka komisji. Po zakończeniu pracy przed czasem, kandydat pozostaje na miejscu i sygnalizuje zakończenie pracy przez podniesienie ręki. Salę opuszcza po odebraniu pracy przez członka komisji. W momencie oddania pracy kandydat otrzymuje pokwitowanie odbioru zestawu pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi. Zabronione jest wynoszenie przez kandydata testu lub karty odpowiedzi.
  12. Test sprawdza komisja w składzie, który przeprowadza egzamin wstępny. Pozytywny wynik egzaminu wstępnego otrzymuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 100 punktów. Komisja ustala wynik kandydata w drodze uchwały, którą (w formie pisemnej) doręcza kandydatowi. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej niezwłocznie ogłasza wynik egzaminu wstępnego.

 

 

Przewodniczący

Komisji Kwalifikacyjnej

 SSA w st. spocz. Wojciech Kociubiński