Środowiskowy Konkurs Krasomówczy – relacja oraz wyniki

Nasi aplikanci najlepsi.

 

Rzecz to w skali kraju bezprecedensowa,

choć stawka była wysoka – środowiskowa,

pierwsze miejsca dwa

nasz Piotr i Kacper ma

teraz przed nimi walka finałowa.

 

Ta bezprecedensowa rzecz dotyczy Środowiskowego Konkursu Krasomówczego. Nie zdarzyło się bowiem dotychczas, aby dwa pierwsze miejsca zdobyli na takim konkursie aplikanci tej samej izby adwokackiej. Te dwa pierwsze miejsca, łączą się nie tylko z nagrodami, ale przede wszystkim z możliwością udziału w finale ogólnopolskim. Z pięciu izb jakie stanowią naszą grupę środowiskową tylko nasza izba pośle aplikantów do finału i to dwóch, co w oczywisty sposób zwiększa nasze szanse na wygraną. A jeśli wygra nasz aplikant, w co mocno wierzę, to izba dostąpi zaszczytu zostania gospodarzem przyszłorocznego konkursu finałowego.

A było to tak. W sobotę 22 czerwca na Środowiskowy Konkurs Krasomówczy zjechali się laureaci dwóch pierwszych miejsc w odbytych wcześniej Izbowych Konkursach Krasomówczych w izbach: bielsko-bialskiej, katowickiej, opolskiej, wałbrzyskiej i wrocławskiej. Nie dojechał jeden aplikant z Katowic. W szranki stanęło więc 9 aplikantów, którzy przemawiali w parach, snując przemówienia w oparciu o stany faktyczne przedstawione w pięciu kazusach – trzech karnych i dwóch cywilnych.

Gospodarzem tej edycji konkursu była Izba Wałbrzyska. Konkurs odbył się Sądzie Okręgowym w Świdnicy. W tym roku wśród uczestników dominowali panowie. Lista uczestników przedstawia się następująco:

– apl. adw. Kacper Czerniec – Izba Adwokacka we Wrocławiu,

– apl. adw. Dawid Czok – Izba Adwokacka w Opolu,

– apl. adw. Piotr Dobrowolski – Izba Adwokacka we Wrocławiu,

– apl. adw. Kazimierz Karasiński – Izba Adwokacka w Bielsku-Białej,

– apl. adw. Joanna Kostrzewa – Izba Adwokacka w Wałbrzychu,

– apl. adw. Rafał Kózka – Izba Adwokacka w Bielsku Białej,

– apl. adw. Aleksandra Nizielska – Izba Adwokacka w Wałbrzychu,

– apl. adw. Mariusz Palian – Izba Adwokacka w Katowicach,

– apl. adw. Kamil Suszniak – Izba Adwokacka w Opolu.

Konkurs został bardzo starannie przygotowany przez gospodarzy. Opracowano nowe, obszerne kazusy, tak znakomicie skonstruowane, że po każdej stronie procesowej był bogaty materiał do omówienia faktów i przedstawienia poglądów prawnych. Przyznać trzeba z satysfakcją, że od kilku lat wzrosła ranga konkursów krasomówczych. Młodzież chętnie uczestniczy w eliminacjach i należycie przygotowuje do wystąpień.

Wystąpienie konkursowe oceniało jury w składzie:

Przewodniczący: adw. Andrzej Pawlikowski – Wicedziekan izby gospodarzy,

Członkowie:

Adw. Krzysztof Stec – Wicedziekan izby bielsko-bialskiej,

Adw. Jerzy Pinior – Wicedziekan izby katowickiej,

Adw. Mateusz Tuński – delegowany przez ORA w Opolu,

Adw. Sławomir Krześ – Wicedziekan izby wrocławskiej.

Jako się rzekło, zdobywcami dwóch pierwszych miejsc zostali aplikanci naszej izby, a trzecie miejsce przypadło aplikantowi izby bielsko-bialskiej. I tak:

I miejsce –  apl. adw. Piotr Dobrowolski, którego patronem jest adw. Julia Dutka-Horoszko.

Przemawiał jako pełnomocnik pozwanego Avila Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. w Warszawie w skomplikowanej prawnie sprawie wytoczonej przez rodziców imieniem małoletniej córki Oliwii o zadośćuczynienie za śmierć starszej siostry w wypadku komunikacyjnym, którego sprawca ubezpieczony był u pozwanego. Odpowiedzialność opierała powódka na przepisach art. 446 § 4 k.c. w zw. z art. 448 k.c. w zw. z art. 24 k.c.

II miejsce – apl. adw. Kacper Czerniec, pracujący pod patronatem adw. Tomasza Potempy.

Był pełnomocnikiem oskarżycielki posiłkowej w sprawie o zakłócenie spoczynku nocnego przez odpowiedzialnego za lokal Havana Club, tj. wykroczenie z art. 51 § 1 k.w.

III miejsce – apl. adw. Kazimierz Karasiński za rolę pełnomocnika pozwanej Gminy Zgorzelec w sprawie w której powód domagał się ustalenia, że między nim, a Gminą istnieje stosunek najmu określonego lokalu mieszkalnego. Początkowo roszczenie opierał powód na wstąpieniu w stosunek najmu po swojej matce art. 691 k.c., a potem zmienił na ustalenie z art. 189 k.p.c.

Zwycięzcom i ich patronom gratulujemy pozostając z nadzieją na dalsze sukcesy i z wiarą że będą. Gospodarzom dziękujemy za miłe przyjęcie. Nad konkursem przez cały jego przebieg czuwał dziekan izby wałbrzyskiej adw. Jerzy Lachowicz i kierownik szkolenia aplikantów adw. Witold Studziński.

Piszącą te słowa cieszy, że znów dwa nagrodzone miejsca przyznano za przemówienia oparte na kazusach cywilnych. Myślami będziemy z naszymi bohaterami aż do października, kiedy to występować będą na Finale Konkursu Krasomówczego im. Stanisława Mikke. W tym roku konkurs finałowy organizuje Izba Gdańska przy wsparciu Ośrodka Badawczego Adwokatury i Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

 

Adw. Anna Ślęzak