Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką w 2021 r.

Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką,

na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu

 

 

Egzamin wstępny odbędzie się w dniu 25 września 2021r. o godz. 1100 we Wrocławiu, w sali sportowej AWF, ul. Witelona 25a.

Losowanie miejsc i wchodzenie zdających na salę egzaminacyjną rozpocznie się od godz. 9.40 (należy  stawić się na egzamin o godzinie wskazanej w pisemnym zawiadomieniu).

Egzamin przeprowadza Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji adwokackiej (zwana dalej Komisją), powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Komisja składa się z siedmiu osób. W skład komisji wchodzą trzej przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości, dwaj przedstawiciele delegowani przez Naczelną Radę Adwokacką, jeden pracownik naukowy i jeden prokurator.

 

Informacja o sposobie przeprowadzenia egzaminu wstępnego

 

I.

 

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
  • Osoby chorujące na alergię lub inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie mają obowiązek przedłożenia, najpóźniej do momentu rozpoczęcia egzaminu, stosownego zaświadczenia lekarskiego). Zaświadczenie to należy złożyć w zamkniętej kopercie, z dopiskiem „Do wyłącznej wiadomości Przewodniczącego Komisji”. Z uwagi na wrażliwość tych danych, zaświadczenie nie podlega udostępnieniu innym osobom. Zaświadczenie będzie przechowywane w zamkniętej kopercie i zwrócone zdającemu wraz z uchwałą o wyniku egzaminu.
  • Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  • Stawiennictwo zdającego z naruszeniem warunków określonych w pkt 1.1 i 1.2 stanowi zakłócenie przebiegu egzaminu i jest podstawą do wykluczenia tego zdającego z egzaminu.
  • Na terenie parkingu, w miejscu rejestracji oraz w pobliżu sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz przebywania osób towarzyszących, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy w poruszaniu się.
  • Podczas egzaminu nie będą zapewnione szatnie, a każdy zdający przechowuje rzeczy osobiste (np. odzież wierzchnią, torebki podręczne) w obrębie swojego miejsca egzaminacyjnego (np. na oparciu krzesła), w sposób uniemożliwiający kontakt dotykowy osobom trzecim.
  • Na egzaminie każdy zdający korzysta z przyniesionych przez siebie przyborów do pisania. Komisja nie zapewnia przyborów do pisania i każdy zdający powinien je sobie zapewnić we własnym zakresie i na własny użytek.
  • Obowiązuje stanowczy zakaz użyczania między zdającymi jakiejkolwiek rzeczy przyniesionej na egzamin.
  • Zdający nie mogą wnosić na salę urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji, w tym telefonów komórkowych oraz jakichkolwiek rzeczy zbędnych, a Komisja nie zapewnia ich przechowania. Komisja nie zapewnia przechowania tych przedmiotów. Obowiązek ich zdeponowania na czas trwania egzaminu poza miejscem jego zdawania obciąża zdającego, który ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia urządzenia.
  • Organizator nie zapewnia napojów. Zdający mogą przynieść na egzamin własne napoje.

 

II.

 

  • Czekając na wejście do budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) lub – gdy nie jest możliwe zachowanie 1,5 m odległości od innych osób – mających zakryte usta i nos. Czekając na wejście do sali egzaminacyjnej wewnątrz budynku zdający mają zakryte usta i nos.
  • Na teren obiektu bezpośrednio przylegający do sali egzaminacyjnej mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa maseczką obowiązuje na terenie całego obiektu, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej członek Komisji może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos maseczką do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos maseczką:
  • w trakcie rozdawania i odbioru pakietów egzaminacyjnych oraz kopert z kodami przez członka Komisji,
  • kiedy podchodzi do niego członek Komisji Egzaminacyjnej/osoba zapewniająca obsługę administracyjną,
  • każdorazowo w przypadku opuszczenia zajmowanego stolika na sali egzaminacyjnej (np. wyjście do toalety, czy opuszczenie sali po egzaminie),
  • kiedy oddaje kartę odpowiedzi wraz z zestawem pytań testowych i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
    • Zarówno zdający, jak i członkowie Komisji mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków Komisji).

 

III.

 

  1. Przy wejściu na salę egzaminacyjną oraz przy toaletach zostanie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieszczona informacja o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące do sali egzaminacyjnej, jak i korzystające z toalet. Obok płynu zostanie umieszczona informacja na temat prawidłowej dezynfekcji rąk: „Jak skutecznie dezynfekować ręce” (https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece).

 

IV.

 

  • Należy unikać tworzenia się grup zdających przed obiektem, w którym przeprowadzany jest egzamin oraz bezpośrednio przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

W tym celu Przewodniczący Komisji:

  • ustali harmonogram rejestracji zdających podzielonych na mniejsze, np. 10-15 osobowe grupy w określonych odstępach czasu, np. 15-minutowych,
  • wyznaczy wyodrębnione dla Komisji miejsce rejestracji i wejścia na salę egzaminacyjną,
  • wypuszcza zdających z sali po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. wg kolejności oddawania prac, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod budynkiem.
    • Przed przystąpieniem do rejestracji zdający dokonują dezynfekcji rąk.
    • Podczas rejestracji zdający okazują dokument tożsamości ze zdjęciem w sposób umożliwiający jego odczytanie, bez kontaktu dotykowego z dokumentem osoby rejestrowanej, po czym zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie podpisując się na liście obecności, korzystając z własnego przyboru do pisania. Kandydat, który nie wylegitymuje się ważnym dokumentem pozwalającym na sprawdzenie jego tożsamości nie zostanie wpuszczony na salę, co będzie równoznaczne z niedopuszczeniem do egzaminu. Następnie zdający dokonują losowania stolika egzaminacyjnego w sposób zapewniający podczas losowania brak kontaktu dotykowego z innymi kopertami zawierającymi numer stolika, aniżeli wylosowana.
    • Przed wejściem na salę egzaminacyjną zdający ponownie dezynfekują ręce. Zdający wchodzą na salę egzaminacyjną pojedynczo, przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób.
    • Losowanie przez zdających na sali egzaminacyjnej kopert z numerem kodu odbywa się w sposób zapewniający podczas losowania brak kontaktu dotykowego z innymi kopertami aniżeli wylosowana.
    • Po zakończeniu czasu rozwiązywania testu zdający oddaje zestaw pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi członkowi Komisji przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych zdających. Członek Komisji Egzaminacyjnej odbiera od zdających zestaw pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi w maseczce i rękawiczkach lub sukcesywnie dezynfekuje ręce środkiem do dezynfekcji zawierającym co najmniej 60% alkoholu.

 

V.

 

  • Egzamin wstępny polega na rozwiązaniu testu składającego się z 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tyko jedna jest prawidłowa, oraz z karty odpowiedzi. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Wybór odpowiedzi polega na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi (A albo B, albo C). Zmiana zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt. Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Wyłączną podstawą ustalenia wyniku kandydata stanowią odpowiedzi zakreślone na karcie odpowiedzi.
  • Egzamin wstępny trwa 150 minut, liczonych od wskazanego przez Przewodniczącego Komisji momentu przystąpienia do rozwiązywania zestawu pytań testowych.
  • Nieobecność kandydata podczas egzaminu wstępnego oraz stawienie się na egzamin wstępny po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie wstępnym.
  • Po informacji Przewodniczącego Komisji o sposobie przeprowadzenia egzaminu i przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie egzaminu, członkowie Komisji rozdadzą kandydatom koperty zawierające zestaw pytań testowych i kartę odpowiedzi oraz – przy okazji tej czynności – umożliwią kandydatom wylosowanie koperty zawierającej kartkę z numerem kodu. Na kartce tej kandydat wpisze swoje imię i nazwisko (wyraźnie !) oraz imiona rodziców, a w prawym górnym rogu na pierwszej stronie zestawu pytań testowych i na każdej stronie karty odpowiedzi – numer kodu. Wypełnioną kartkę kandydat umieści w kopercie, którą zaklei i odda członkom komisji przed przystąpieniem do rozwiązywania zestawu pytań testowych. Karta odpowiedzi bez prawidłowo zamieszczonego oznaczenia kodowego nie podlega ocenie Komisji.
  • Zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi zostaną rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich kart odpowiedzi, a następnie dołączone do akt osobowych kandydatów.
  • W trakcie egzaminu wstępnego kandydat może opuścić salę jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody Przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy, pod nadzorem członka Komisji.
  • W czasie egzaminu kandydat nie może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, podręczników, orzecznictwa oraz innej pomocy.
  • Przewodniczący Komisji wyklucza z egzaminu wstępnego kandydata, który podczas egzaminu wstępnego korzysta z pomocy innej osoby, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomaga pozostałym kandydatom lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu wstępnego. Wykluczenie następuje w drodze postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Postanowienie o wykluczeniu stanowi podstawę do wydania przez Komisję uchwały o negatywnym wyniku z egzaminu wstępnego.
  • Po upływie 150 minut od momentu przystąpienia do rozwiązywania zestawu pytań testowych, członkowie Komisji zbierają zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi. Kandydat powinien zaprzestać rozwiązywania testu i oczekiwać na odbiór pracy przez członka Komisji. W momencie oddania pracy kandydat otrzymuje pokwitowanie odbioru zestawu pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi. Zabronione jest wynoszenie przez kandydata testu lub karty odpowiedzi.
  • Test sprawdza Komisja w składzie, który przeprowadza egzamin wstępny. Pozytywny wynik egzaminu wstępnego otrzymuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 100 punktów. Komisja ustala wynik kandydata w drodze uchwały, którą (w formie pisemnej) doręcza kandydatowi. Przewodniczący Komisji niezwłocznie ogłasza wynik egzaminu wstępnego.

 


 

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką

Na podstawie art. 13 ust 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylania dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych, zarejestrowanych w związku ze złożeniem zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką w okręgu Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, w roku 2021, jest Komisja egzaminacyjna (kwalifikacyjna) do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości, powołana zarządzeniem z dnia 12 marca 2021 r., Poz. 30 z siedzibą we Wrocławiu, 50-46 Wrocław, ul. Sądowa 4, tel. 71 34 71 312.
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO.
  3. Administrator powołuje się na obowiązek prawny ciążący na Administratorze z art. 6 ust 1 lit c RODO, w celu realizacji zadań Komisji kwalifikacyjnej, określonych w ustawie z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2020 r. poz. 1651 i 2320) i rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego (Dz. U z 2017 r. poz. 1837 z późn. zm.).
  4. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą przetwarzane w celu innym niż cel, w którym zostały zebrane, tj. realizacji procesu naboru na aplikację;
  5. W związku z korzystaniem przez Komisję kwalifikacyjną z sytemu teleinformatycznego przy rejestracji kandydatów, niektóre dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Pani/Pana dane nie będą podlegały profilowaniu.
  6. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty wskazane na podstawie przepisów prawa (Prawo o adwokaturze).
  7. Administrator danych nie ma zamiaru przekazać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych i w przypadku, gdy przepisy prawa nie stanowią inaczej, prawo do ich sprostowania, żądania zaprzestania przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych, jeśli Pani/Pana zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
  9. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do zabezpieczenia informacji na wypadek potrzeby wykazania faktów i archiwizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.