Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Izby Adwokackiej w Krakowie

IMG_1094

W niedzielę 26 czerwca br. wraz z Wicedziekanem Sławomirem Krzesiem byliśmy gośćmi na Zgromadzeniu Sprawozdawczo–Wyborczym Izby Adwokackiej w Krakowie.  Przybyli także pozostali przedstawiciele tzw. A-4 w osobach:  Dziekana Romana Kusza i Wicedziekana Grzegorza Kopcia z Katowic, Wicedziekana Mariana Jagielskiego z Opola. Izbę Warszawską reprezentowali Dziekan Grzegorz Majewski i Michał Szpakowski, członek ORA w Warszawie, zaś Izbę Łódzką członek ORA Jarosław Szczepaniak.  Z NRA obecni byli Prezes Andrzej Zwara, Wiceprezes Jacek Trela, Anisa Gnacikowska, członek NRA oraz Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Jacek Ziobrowski.

Obecność nasza była tym bardziej cenna, gdyż poprzedniego dnia do godzin wieczornych, braliśmy udział w posiedzeniu plenarnym NRA w Bydgoszczy.

Obrady odbyły się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Frekwencja wyniosła nieco powyżej 50%. Sprawdziła się zatem moja teza, że obecność na zgromadzeniach jest zbliżona, chociaż u nas była nieco wyższa. W tym kontekście należy zauważyć, że goszczący na obradach Michael Grim, Prezydent Izby Adwokackiej we Frankfurcie nad Menem zauważył, że adwokaci krakowscy są wielce zdyscyplinowali, gdyż w Izbie, której przewodniczy przychodzi zaledwie ….. 2% adwokatów.

Co na to krytycy, którzy wieszczą upadek obyczajów i apelują o 100% obecność i wyciąganie konsekwencji dyscyplinarnych?

Zabierając głos nawiązałem do wyborów w naszej Izbie i odżegnując się od konotacji politycznych przytoczyłem swoje motto wyborcze lepsza od dobrej zmiany jest najlepsza kontynuacja. Zgromadzeni przyjęli tę wypowiedź gromkimi oklaskami, co uznałem za dobry znak dla kandydującego ponownie na funkcję dziekana Pawła Gierasa i pozostałych członków ORA.

W odróżnieniu od naszego Zgromadzenia Sprawozdawczo–Wyborczego praktycznie nie było dyskusji, bo za takową nie można uznać wypowiedzi jednego adwokata.

Podobnie jak u nas było trzech pretendentów na stanowisko dziekana ORA. Dziekan pierwszej kadencji Paweł Gieras, a także Dziekan uprzedniej kadencji Jan Kuklewicz oraz adwokat Maciej Burda, który tak jak u nas, zgłosił się na kilka dni przed wyborami.

Miażdżącą przewagę głosów uzyskał przyjaciel naszej Izby adwokat Paweł Gieras, współtwórca platformy internetowej iDeA – Internetowego Doskonalenia Adwokatury.

Dalszą analogią do sytuacji w naszej Izbie był ponowny wybór prawie wszystkich członków poprzedniej ORA. Zauważyć należy, że w głosowaniu brali udział adwokaci w każdym wieku, zadając kłam nieprawdziwej tezie, jakoby młodzi adwokaci nie interesowali się wyborami. Pozostali po prostu Ci, dla których dobro Adwokatury jest rzeczą najważniejszą, albowiem to poszczególni adwokaci kreują wizję Adwokatury.  Z uwagą wysłuchałem w kuluarach wielu wypowiedzi, że przez ostatnie trzy lata pojawiły się  nowe pomysły, przy zachowaniu tradycji, lecz bez zbędnego zadęcia. W osobistych wypowiedziach adwokaci wyrażali zadowolenie, że Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się w Krakowie, co jak podkreśliłem w swoim wystąpieniu, było osobistą zasługą Dziekana Pawła Gierasa, wspieranego przez tzw. grupę A4, będącą także wynikiem prac minionej kadencji (wspólne stanowisko w sprawach samorządowych ORA we Wrocławiu, Opolu, Katowicach i Krakowie).

Dziękując za życzliwe przyjęcie, życzę równie udanej kadencji Panu Dziekanowi oraz wszystkim Członkom ORA w Krakowie.

Andrzej Grabiński, adwokat

Dziekan ORA we Wrocławiu